Msze Święte

Niedziela:
6:00, 7:30, 9:0010:30,
11.30 (dla dzieci w kościele dolnym),
12:0014:00 (chrzcielna),
17:00, 19:00

w bursie: 8:00, 10:00

Dzień powszedni:
6:00, 6:30, 7:00,
18:00 (19:00 V-VIII)

w bursie: 7:00

Kancelaria parafialna

Pon, Wt, Czw, Pt:
8:00 - 9:0016:00 - 18:00

Środa: Kancelaria nieczynna

Sob: 8:00 - 9:00

W sprawach nagłych
czynna o każdej porze

Użytkowników on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj73
mod_vvisit_counterWczoraj34
mod_vvisit_counterW tym tygodniu73
mod_vvisit_counterW tym miesiącu313
mod_vvisit_counterWszystkich38146
Dzisiaj jest: 29 - Lis - 2015
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Marana tha! Przyjdź Panie Jezu!


adwent29 listopada w Kościele rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Okresem wprowadzającym w cały cykl roku jest Adwent

Sam termin wywodzi się z łaciny, gdzie "adventus" znaczy "przyjście". Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery niedziele. Czas ten niemal od samego początku miał radosny wydźwięk; jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne.

Oczekiwanie na przybycie Chrystusa rozpoczyna się Nieszporami z I niedzieli Adwentu i trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, która kończy się Mszą Świętą o północy tzw. Pasterką. Cały okres adwentowy dzieli się wyraźnie na dwie części.

Pierwsza część - do 16 grudnia mówi przede wszystkim o Paruzji, czyli o ponownym przyjściu Chrystusa na świat na końcu czasów, do którego przygotowuje się cała ludzkość.

Natomiast druga część - od 17 grudnia jest bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Bożego Narodzenia.

Podział ten widoczny jest we wszystkich tekstach liturgicznych, w modlitwach i czytaniach. Kościół w tym okresie przedstawia trzy postaci, które służą wierzącym za przewodników. Są to: Najświętsza Maryja Panna, Św. Jan Chrzciciel i prorok Izajasz.

W czasie Adwentu przed Liturgią Słowa nie wykonuje się hymnu: "Chwała na wysokości Bogu". Dodatkowo w tym okresie odprawiane są roraty czyli msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie (podczas nich obowiązuje kolor biały). Do innych tradycji adwentowych należą: świeca roratnia, wieniec czy kalendarz adwentowy.

Zachęcamy do licznego udziału w roratach,
odprawianych w naszej parafii codziennie o godz. 600 i 1800 /dla dzieci/
.

Rano po roratach będziemy śpiewać godzinki. Kolejna Msza św. o godz. 7.00. 

Cztery Niedziele radosnego oczekiwania

I niedziela
Adwentu
aktualn i.n.adw

OCZEKIWANIE
arrow czytaj więcej
II niedziela
Adwentu
aktualn ii.n.adw

PUSTYNIA
III niedziela
Adwentu
aktualn ii.n.adw

PPRZYGOTOWANIE
IV niedziela
Adwentu
aktualn iv.n.adw
U DRZWI

 

 
Święto i wspomnienienie liturgiczne w I tygodniu Adwentu

 

30 listopada - Święto św. Andrzeja, apostoła

sw.andrzej.apostolŚwiętego Andrzeja, do grona najbliższych uczniów i współpracowników powołał sam Jezus: "Gdy Jezus przechodził brzegiem Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I mówi do nich: «Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni zaraz zostawili sieci i poszli za Nim" (Mt 4,18; Mk 1,16).

Andrzej pochodził z Betsajdy i był uczniem Jana Chrzciciela. Razem z Filipem przedstawił Chrystusowi pogan pragnących Go poznać. Występuje stosunkowo często w Ewangeliach, natomiast mniej wiemy o jego działalności po Zesłaniu Ducha Świętego.

Według tradycji głosił Ewangelię zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji. Tam poniósł śmierć męczeńską, zawieszony na krzyżu w kształcie litery X. Jego rekikwie w 356 roku przewieziono z Patras do Konstantynopola i umieszczono w kościele Apostołów. W 1202 r. Krzyżowcy zabrali je do Amalfi, w pobliżu Neapolu. Zaś głowę św. Andrzeja papież Pius II kazał przywieźć do Rzymu. Umieszczono ją w Bazylice św. Piotra w myśl zasady, że skoro obu braci połączyła wspólna krew, powinna również połączyć i chwała ołtarza. 25 września 1964 roku papież Paweł VI w duchu ekumenizmu nakazał zwrócić relikwię głowy św. Andrzeja kościołowi w Patras. Kult świętego Andrzeja - podobnie jak i innych apostołów, szybko rozwijał się w całym Kościele. Święty Andrzej jest patronem prawosławia, Słowian, a w Polsce - archidiecezji warmińskiej.

 

3 grudnia - św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

Franciszek Ksawery urodził się w Hiszpanii w roku 1506. Podczas studiów w Paryżu przyłączył się do św. Ignacego Loyoli. Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie w roku 1537, a następnie oddawał się dziełom miłosierdzia. Wysłany na Wschód w roku 1541, przez dziesięć lat apostołował w Indiach i Japonii, gdzie wielu nawrócił na chrześcijaństwo. Zmarł w roku 1552 na wyspie Sancjan u wybrzeży Chin.
W 1927 Pius XI ogłosił świętego Franciszka głównym patronem misji katolickich.

Boże, Ty przez misjonarską działalność świętego Franciszka Ksawerego pociągnąłeś do światła Ewangelii liczne narody, daj wszystkim wiernym tę samą gorliwość w rozszerzaniu wiary, aby na całej ziemi Kościół święty cieszył się z nowych wyznawców.