Niedziela:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ziemia święta logo

Droga krzyżowa ulicami miasta - w piątek 27 marca

W najbliższy piątek przeżyjemy Drogę Krzyżową z relikwiami Krzyża Świętego ulicami naszego miasta. Rozpocznie się ona w Bazylice o godz. 1830. O godz. 2000 w naszym kościele będzie Eucharystia i ucałowanie relikwii Krzyża. Zapraszamy wszystkich parafian, także dzieci i młodzież do udziału w tej niezwykłej Drodze Krzyżowej i w Eucharystii. W najbliższy piątek nie będzie Drogi Krzyżowej ani rano, ani dla dzieci i młodzieży. W kościele Droga Krzyżowa tylko o godz. 1730.

„Gorzkiej Męki rozpamiętywanie” – wielkopostne nabożeństwa pasyjne

aktualn dkDroga krzyżowa jest nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym. Polega na medytacji Męki Chrystusa, połączonej z przejściem symbolicznej drogi wewnątrz kaplicy lub kościoła.

Tradycja odprawiania nabożeństwa powstała w Jerozolimie wśród pielgrzymujących tam chrześcijan. Pierwsza pisemna wzmianka o "bolesnej drodze" pochodzi z 1228 roku. Z kolei pełną i jednoznaczną informację o "drodze krzyżowej" mamy z 1294 roku. Kiedy Franciszkanie w 1320 roku przejęli opiekę nad miejscami świętymi, ustalili porządek przejścia. Ale dopiero w końcu XVIII wieku ustalono liczbę, kolejność i lokalizację poszczególnych stacji.

W naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej
odprawiane jest
w piątkio godz. 9.0016.30 (dla dzieci)17.30 (dla dorosłych)19.30 (dla młodzieży)

Gorzkie Żale
 to typowo polskie nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym.

Na początku XVIII wieku proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie ksiądz Michał Bartłomiej Tarło i Bractwo św. Rocha, istniejące przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenie na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie Żale po raz pierwszy odbyły się w 1704.
Nabożeństwo szybko zdobyło popularność nie tylko w Warszawie, ale również wśród wiernych w całej Polsce. W 1707 roku zostało wydane drukiem przez ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Tytuł wydanej przez niego książeczki był typowo barokowy: "Snopek Myrry z Ogroda Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiey Męki Syna Bożego [...] rospamiętywanie". Krótsza – do dziś dnia używana nazwa – upowszechniła się później.

W naszej parafii nabożeństwo Gorzkich Żali
z kazaniem pasyjnym odprawiane jest
w niedziele o godz. 15.00. (tylko śpiewane po mszy św. o godz. 9.00)

linia.cz-sz

Uroczytość liturgiczna w V tygodniu Wielkiego Postu

25 marca - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

aktualn zwiastowanie

Dzisiejsza uroczystość przypomina niezwylke istotntny moment historii zbawienia. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, by zwiastować Jej, że w Niej spełnią się obietnice proroków, a Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem Boga.

Uroczystość Zwiastowania zaczął najpierw wprowadzać Kościół Wschodni od wieku V. Na Zachodzie przyjęło się to święto od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego. W swoich początkach uroczystość ta miała wysoką rangę, gdyż była uważana za święto Pańskie. Akcentowano nie tylko moment zwiastowania, lecz także wcielenia się Chrystusa Pana, czyli pierwszy akt Jego przyjścia na ziemię i rozpoczęcia dzieła naszego zbawienia. Tak jest i dotąd. Z czasem lud nadał temu świętu charakter maryjny, pierwszą osobą czyniąc Maryję jako "błogosławioną między niewiastami", wybraną w planach Boga na Matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego.

Nie ma pewności, dlaczego na obchód tajemnicy Zwiastowania wybrano właśnie dzisiejszy dzień. Najczęściej podaje się wyjaśnienie wiążące 25 marca z dniem, w którym celebrujemy Narodzenie Pańskie – 25 grudnia, a zatem datami, które dzieli dokładnie 9 miesięcy.

Boże, z Twojej woli w łonie Maryi Dziewicy odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało; spraw, abyśmy wyznając, że nasz Odkupiciel jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, zasłużyli na udział w Jego boskiej naturze.

Dzień Świętości Życia

W 1998 roku 293. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski podjęło uchwałę, że 25 marca w Polsce będzie obchodzony Dzień Świętości Życia. Była to odpowiedź na słowa bł. Jana Pawła II, które zawarł w encyklice "Evangelium Vitae" (ogłoszonej 25 marca 1995): "proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...)"

Tego dnia wierni biorą udział w modlitewnych spotkaniach w intencji obrony życia, podczas Mszy św. mogą się podjąć duchowej adopcji nienarodzonego dziecka.