Niedziela:

mod_vvisit_counterWszystkich30149
Dzisiaj jest: 30 - Paź - 2014
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

„Zawitaj Królowo Różańca Świętego...”

aktualn rozaniecW październiku - miesiącu szczególnie poświęconym Matce Bożej modlitwa różańcowa w naszym kościele jest odmawiana w dni powszednie o godz. 17.30 (potem Msza Święta), w niedziele o godz. 18.00.
W Bursie różaniec - w dni powszednie o godz. 17.00 (potem Msza Święta), w niedziele o godz. 18.00.

Święty Jan Paweł II, papież powiedział o Różańcu, że jest skarbem, który należy odkryć. Zapraszamy wszystkich parafian do odkrywania tego skarbu.

KRÓTKA HISTORIA RÓŻAŃCA

Już w pierwszych wiekach chrześcijanie chwalili Boga, powtarzając różne modlitwy. Początkowo była to głównie Modlitwa Pańska. Ponieważ kult Najświętszej Maryi Panny, był od pierwszych wieków bardzo żywy, zaczęto poszukiwać modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej. Najpierw było to samo pozdrowienie Archanioła Gabriela, później dodano słowa wypowiedziane przez św. Elżbietę. Obecną formę modlitwy „Zdrowaś Maryjo” zatwierdził papież Pius V w 1566 roku.

Za ojca Różańca uważa się św. Dominika (1172-1221), któremu miała objawić się Maryja i przekazać modlitwę różańcową, której forma jednak była nieco inna niż obecnie. Ostatecznie dominikanin Alanus de la Roche (XV w.) ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Mario” (tak jak 150 psalmów) przeplatanych Modlitwą Pańską.

Papież Pius V ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej na dzień 7 października, jako podziękowanie za pomoc Matki Bożej w zwycięstwie nad Turkami w bitwie pod Lepanto w 1571 roku. Od 1885 roku papież Leon XIII polecił odmawiać Różaniec przez cały miesiąc październik.

Od 2002 roku mamy cztery części różańca:

TAJEMNICE RADOSNE (poniedziałki i soboty)

1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
    2. Nawiedzenie Św. Elżbiety
    3. Narodzenie Pana Jezusa
    4. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni
    5. Znalezienie Pana Jezusa w Świątyni

TAJEMNICE ŚWIATŁA (czwartki)

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
    2. Objawienie Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej
    3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
    4. Przemienienie na Górze Tabor
    5. Ustanowienie Eucharystii

TAJEMNICE BOLESNE (wtorki i piątki)

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
    2. Biczowanie Pana Jezusa
    3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
    4. Dźwiganie krzyża przez Pana Jezusa
    5. Śmierć Pana Jezusa

TAJEMNICE CHWALEBNE (środy i niedziele)

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
    2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
    3. Zesłanie Ducha Świętego
    4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
    5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi

linia.cz-sz

2014.10.26 - Uroczystość Poświęcenia Kościoła Własnego

aktualn kosciolW ostatnią niedzielę października w kalendarzu liturgicznym umieszczono uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła.

W ciągu roku są dwa szczególne dni, ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona oraz rocznica poświęcenia. Dzień patrona czyli odpust jest odpowiednikiem ludzkich imienin. W tym dniu w danym kościele po spełnieniu odpowiednich warunków można uzyskać odpust zupełny.

Dzień poświęcenia kościoła jest analogią do przyjęcia przez człowieka sakramentu chrztu świętego. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym. Kościół przez poświęcenie staje się budynkiem przeznaczonym wyłącznie do służby Bożej. Odtąd nie może służyć żadnym świeckim celom.

W liturgii istnieją dwie formy oddania budowli do celów kultu. Kościół można pobłogosławić lub poświęcić. Poświęcenie jest formą uroczystszą. Przewodniczy mu biskup, sprawując bogate obrzędy. Od budowniczych kościoła biskup otrzymuje klucze do świątyni. Po otwarciu drzwi jako pierwszy wchodzi do kościoła, wprowadzając do niego lud. Podczas Mszy św. biskup kropi ołtarz i ściany świątyni wodą święconą, namaszcza ołtarz i ściany w czterech lub dwunastu miejscach.

Podczas poświęcenia umieszcza się w ołtarzu relikwie świętych, zapala światła i okadza nową świątynię. Na zakończenie Liturgii po raz pierwszy Chleb Eucharystyczny umiesza się w tabernakulum. Czerwona lampka informuje, że miejsce to jest święte jako mieszkanie Boga.

Święto liturgiczne w XXX Tygodniu Zwykłym

28 października - Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

aktualn sw.juda.tadeuszaktualn sw.szymon.gorliwy

W opisach ewangelicznych nie ma o nich wielu informacji. Podane są jedynie ich imiona w spisach Apostołów.

Szymon jest określony przydomkiem Zelota, co znaczy gorliwy. Najprawdopodobniej należał do ugrupowania, które pragnęło ścisłego przestrzegania Prawa Starego Testamentu i było w egzekwowaniu tego Prawa bardzo restrykcyjne.

Juda Tadeusz to brat Jakuba Młodszego, a więc również krewny Jezusa Chrystusa. Jest autorem Listu umieszczonego w kanonie Nowego Testamentu, a w tradycji uważany jest za patrona spraw beznadziejnych.

linia.cz-sz

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »