Niedziela:

Dzisiaj jest: 19 - Kwi - 2015
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Przeżywamy Okres Wielkanocny

Nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego zakończyły obchody Triduum Paschalnego.

Pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako "wielką niedzielę". Głównie w te dni śpiewa się "Alleluja".

Niedziele tego okresu uważa się za niedziele Wielkanocy i po Niedzieli Zmartywchwstania nazywają się one: drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą i siódmą Niedzielą Wielkanocną. Ten święty okres pięćdzisięciu dni kończy Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy. Obhcodzi się je jako uroczystości Pańskie.

Antyfonę "Regina caeli" (Wesel się Królowo miła) odmawia się od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie. W tym też czasie śpiewa się tę antyfonę zamiast "Anioł Pański".

Paschał powinien świecić się podczas Mszy świętych i powinien stać obok ołtarza lub obok ambony aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie.

2015.04.19-25 - VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

III Niedziela Wielkanocna przeżywana jest w Kościele w Polsce jako Niedziela Biblijna. Pod hasłem: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! rozpoczynateż VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny, któremu patronuje Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Kościół w tym tygodniu pragnie zwrócić naszą uwagę na Bożą tajemnicę, która zawarta jest w Piśmie Świętym. Tą tajemnicą jest przyjście Jezusa Chrystusa, który zapoczątkowuje Królestwo Boże już tu na ziemi. Jezus mówi "czas się wypełnił", aby nawrócić się i uwierzyć w Ewangelię. Nawrócenie oznacza radykalną zmianę naszego postępowania, zmianę naszego wnętrza. Jezus musi stać się naszym życiem. Polega to na wstępowaniu w Jego ślady, na przechodzeniu od śmierci do zmartwychwstania, od niewoli grzechu do życia w wolności. Tylko wierząc w Ewangelię, którą jest Jezus Chrystus będziemy w stanie odwrócić się od zła i je pokonać. Wtedy też Królestwo Boże stanie się obecne w naszym życiu.

Uroczystość i święto liturgiczne w III Tygodniu Wielkanocnym

23 kwietnia - Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

sw.wojciech

Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. W 983 jako subdiakon powrócił do Czech i został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie - za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie.

Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami podróży misyjnej, bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Zginął 23 kwietnia 997 roku podczas prób podjęcia pracy misyjnej, zabity przez pogańskiego kapłana, w bliżej nie znanej miejscowości. Jego towarzysze zdołali się uratować i zdali relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław I Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało uroczyście pochowane. W 999 roku papież Sylwester II dokonał kanonizacji św. Wojciecha. Dzięki staraniom Bolesława I Chrobrego i poparciu cesarza Ottona III papież utworzył w 1000 roku w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. W tymże roku odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który - z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha - przybył cesarz Otton III.

Boże, Ty umocniłeś nasz naród w wyznawaniu Twego imienia przez nauczanie i chwalebne męczeństwo świętego Wojciecha, biskupa; † spraw, prosimy, aby ten, który na ziemi głosił naszym przodkom wiarę, wstawiał się za nami w niebie.

25 kwietnia - Święto św. Marka Ewangelisty

Święty Marek, zwany także Janem lub Janem Markiem (Dz 13,5.13), był synem Marii, właścicielki domu w Jerozolimie, być może samego wieczernika. Prawdopodobnie ochrzcił go sam św. Piotr Apostoł (1 P 4,13). Mając kontakt z gronem apostołów również i Marek podjął pracę misyjną. Widać go najpierw razem z Pawłem w czasie jego pierwszej wyprawy misyjnej (Dz 13), a następnie u boku Piotra Apostoła jako "ucznia i tłumacza". Marek znał doskonale całą treść nauczania Piotra, którą spisał w Ewangelii. Tradycja podaje, że Piotr wysłał go do Egiptu jako biskupa Aleksandrii. Zakładał tam nowe gminy chrześcijańskie. Tam również poniósł śmierć męczeńską. W IX w. Wenecjanie przewieźli jego relikwie do swojego miasta, gdzie zbudowali mu wspaniałą bazylikę. Dzień św. Marka (25 IV) zbiegł się przypadkowo z procesją błagalną, praktykowaną od starożytnych czasów dla uproszenia u Boga dobrych urodzajów. Tak św. Marek stał się orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. Jest on także patronem pisarzy i notariuszy. Swoją Ewangelię skonstruował tak, aby czytelnik uwierzył, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Synem Bożym.

linia.cz-sz