Msze Święte

Niedziela:
6:00, 7:30, 9:0010:30,
11:30 (dla dzieci w kościele dolnym),
12:0014:00 (chrzcielna), 17:00, 19:00

w bursie: 8:00, 10:00

Dzień powszedni:
6:00, 6:30, 7:00, 18:00

w bursie: 7:00

Kancelaria parafialna

Pon, Wt, Czw, Pt:
8:00 - 9:0016:00 - 18:00

Środa: Kancelaria nieczynna

Sob: 8:00 - 9:00

W sprawach nagłych
czynna o każdej porze

Użytkowników on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj7
mod_vvisit_counterWczoraj28
mod_vvisit_counterW tym tygodniu35
mod_vvisit_counterW tym miesiącu35
mod_vvisit_counterWszystkich33628
Dzisiaj jest: 03 - Mar - 2015
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 
ziemia święta logo


 

„Gorzkiej Męki rozpamiętywanie” – wielkopostne nabożeństwa pasyjne 


aktualn dkDroga krzyżowa
 jest nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym. Polega na medytacji Męki Chrystusa, połączonej z przejściem symbolicznej drogi wewnątrz kaplicy lub kościoła.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie wśród pielgrzymujących tam chrześcijan. Pierwsza pisemna wzmianka o "bolesnej drodze" pochodzi z 1228 roku. Z kolei pełną i jednoznaczną informację o "drodze krzyżowej" mamy z 1294 roku. Franciszkanie natomiast, po przejęciu opieki nad miejscami świętymi w 1320 roku, ustalili porządek przejścia. Ale dopiero w końcu XVIII wieku ostatecznie ustalono liczbę, kolejność i lokalizację poszczególnych stacji.

W naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej
odprawiane jest 
w piątkio godz. 9.0016.30 (dla dzieci)17.30 (dla dorosłych)19.30 (dla młodzieży)


Gorzkie Żale
 to typowo polskie nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym.

Na początku XVIII wieku proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie ksiądz Michał Bartłomiej Tarło i Bractwo św. Rocha, istniejące przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenie na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie Żale po raz pierwszy odbyły się w 1704.
Nabożeństwo szybko zdobyło popularność nie tylko w Warszawie, ale również wśród wiernych w całej Polsce. W 1707 roku zostało wydane drukiem przez ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Tytuł wydanej przez niego książeczki był typowo barokowy: "Snopek Myrry z Ogroda Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiey Męki Syna Bożego [...] rospamiętywanie". Krótsza – do dziś dnia używana nazwa – upowszechniła się później.

W naszej parafii nabożeństwo Gorzkich Żali
z kazaniem pasyjnym odprawiane jest 
w niedziele o godz. 15.00. (tylko śpiewane po mszy św. o godz. 9.00)

 linia.cz-sz

 
2015.03.01 - II Niedziela Wielkiego Postu - Niedziela "Ad gentes"

Z misjonarzami głośmy pojednanie


"Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za misje" - napisał bp Jerzy Mazur w komunikacie na drugą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną niedzielą "Ad Gentes". To dzień szczególnej pamięci o misjonarzach oraz okazja do wsparcia ich modlitwą i ofiarą. Pomagając misjonarkom i misjonarzom, których liczba systematycznie wzrasta, spłacamy nasz dług wdzięczności za wiarę.

Niedziela "Ad Gentes" przypomina o powszechności powołania misyjnego w Kościele. Obecnie w 97 krajach świata na wszystkich kontynentach posługuje 2065 misjonarek i misjonarzy z Polski, w tym 50 misjonarzy świeckich. W działalność misyjną chętnie angażują się ludzie młodzi i jako wolontariusze wyjeżdżają na rok lub krócej, by pomagać na misjach. Na całym świecie jest również 19 biskupów misyjnych z Polski.

2015.03.01 niedzielaAdGentes

Pomóc misjonarzom można na wiele sposobów. Oprócz pomocy modlitewnej misje potrzebują również wsparcia materialnego. Tradycyjnie dzisiaj zbierana jest na ich rzecz ofiara do puszek. Można też przekazać środki finansowe na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes” lub wysłać SMS o treści „MISJE” na numer 72032.

Zapraszamy do lektury kompunikatu Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji - bpa. Jerzego Mazura SVD - kliknij


linia.cz-sz

 
Święto liturgiczne w II tygodniu Wielkiego Postu

 

4 marca - Święto Świętego Kazimierza Królewicza

aktualn sw.kazimierz.krolewiczKazimierz Jagiellończyk urodził się 3 października 1458 roku na Wawelu w Krakowie, jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Wychowawcami królewicza byli Jan Długosz i Stanisław Szydłowiecki, a do bierzmowania przygotowywał go św. Jan Kanty. Od najmłodszych lat Kazimierza cechowała niezwykła pobożność, roztropność i wrażliwość na ludzką biedę. Prowadził ascetyczny tryb życia, którego nie zmienił nawet podczas ciężkiej choroby płuc. W lutym 1484 roku nastąpiło znaczne pogorszenie jego zdrowia, a 4 marca, na początku Wielkiego Postu, królewicz zmarł w wieku 26 lat. Pogrzeb odbył się w Wilnie, a ciało zostało złożone w kaplicy Najświętszej Maryi Panny katedry pw. Św. Stanisława.

Zaraz po śmierci grób Kazimierza stał się miejscem licznych pielgrzymek z Litwy i Korony. Starania o kanonizację podjął w 1487 roku biskup wileński Wojciech Radziwiłł przy poparciu brata Kazimierza – króla Zygmunta I Starego. Biografię Kazimierza, wraz z opisem cudów, mających miejsce dzięki jego wstawiennictwu, napisał biskup Zachariasz Ferreri, legat papieski wysłany do Wilna w celu przygotowania kanonizacji Kazimierza. Niestety przesłane do Rzymu akta procesu kanonizacyjnego zaginęły i dopiero w 1602 roku został ogłoszony świętym.
Papież Klemens VIII ogłosił go świętym w 1602 roku. Święty Kazimierz oprócz tego, że jest patronem Polski i Litwy, od 1950 roku również patronem młodzieży litewskiej.

Boże, Ty dałeś wytrwanie w dobrem świętemu Kazimierzowi, żyjącemu na dworze królewskim i narażonemu na pokusy świata, prosimy Cię, abyśmy za jego wstawiennictwem nauczyli się odrywać serca od radości doczesnych i dążyć do wiecznych. 

 


 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2