Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu

ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec
tel.: +17 58-52-177 lub 58-27-013

  mielec3@diecezja.tarnow.pl

"Dąż do sprawiedliwości"

W dniah od 18 do 25 stycznia Kościół katolicki zachowuje mocno w sercu modlitwę swego Założyciela zanoszoną do Ojca w przeddzień Męki, aby wszyscy byli jedno, i dlatego gorliwie wzywa wiernych, aby wytrwale modlili się o jedność chrześcijan. Codziennie, gdy nie ma żadnego wspomnienia obowiązkowego (także w niedzielę), można celebrować Mszę wotywną o jedność chrześcijan. W Modlitwie wiernych pojawia się również wezwanie o jedność.

Kościół udziela też odpustu zupełnego wiernemu, który będzie uczestniczyć w kilku nabożeństwach w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan i weźmie udział w jego zakończeniu.

Kalendarz liturgiczny

II Tydzień Zwykły

21 stycznia - Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy

01.21 sw.AgnieszkaAgnieszka zwana jest również Rzymianką, gdyż spędziła tu swoje życie. Urodziła się ok. 291 roku, a zginęła śmiercią męczeńską w 304 lub 305 roku za panowania cesarza Dioklecjana. Jako 12-letnia dziewczyna zginęła za to, że do końca broniła czystości. Na miejscu jej "świadectwa krwi" dzisiaj jest Piazza Navona - jedno z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc Rzymu. Tuż obok, nad grobem męczennicy, wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem, w której 21 stycznia - poświęca się dwa białe baranki. Z ich wełny wyrabia się paliusze, które papież nakłada co roku 29 czerwca nowo mianowanym metropolitom Kościoła katolickiego.

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wybierasz to, co słabe w oczach świata, aby zawstydzić to, co mocne, spraw, abyśmy naśladowali stałość w wierze świętej Agnieszki, męczennicy, której narodziny dla nieba obchodzimy.

Tweet papieża Franciszka
Katolicka Agencja Informacyjna
Wiadomości z Diecezji