Wielkopostne nabożeństwa pasyjne

nabozenstwa.pasyjne

Droga krzyżowa jest nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym. Polega na medytacji Męki Chrystusa, połączonej z przejściem symbolicznej drogi wewnątrz kaplicy lub kościoła.

Tradycja jej odprawiania powstała w Jerozolimie wśród pielgrzymujących tam chrześcijan. Pierwsza pisemna wzmianka o "bolesnej drodze" pochodzi z 1228 roku. Z kolei pełną i jednoznaczną informację o "drodze krzyżowej" mamy z 1294 roku. Franciszkanie natomiast, po przejęciu opieki nad miejscami świętymi w 1320 roku, ustalili porządek przejścia. Ale dopiero w końcu XVIII wieku ostatecznie ustalono liczbę, kolejność i lokalizację stacji.

Gorzkie Żale
 to typowo polskie nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym.

Na początku XVIII wieku proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie ksiądz Michał Bartłomiej Tarło i Bractwo św. Rocha, istniejące przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenie na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie Żale po raz pierwszy odbyły się w 1704.
Nabożeństwo szybko zdobyło popularność nie tylko w Warszawie, ale również wśród wiernych w całej Polsce. W 1707 r. zostało wydane drukiem przez ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Tytuł wydanej przez niego książeczki był typowo barokowy: "Snopek Myrry z Ogroda Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiey Męki Syna Bożego [...] rospamiętywanie". Krótsza – do dziś dnia używana nazwa – upowszechniła się później.

Kandydaci do bierzmowania z klas III

W najbliższy piątek - 22 lutego na Drogę Krzyżową zapraszamy młodzież z klas III Gimnazjum.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele górnym.

I Tydzień Wielkiego Postu

22 lutego - Święto Katedry Św. Piotra, Apostoła

02.22 Katedry.sw.PiortaDziś w Kościele katolickim obchodzone jest nietypowe święto. Dzień ten nie jest wspomnieniem jakiejś świętej postaci, ale wskazuje na wyjątkowe miejsce – Katedrę św. Piotra w Rzymie. Jej historia zaczyna się od skromnego grobu, w którym pochowano Piotra po jego męczeńskiej śmierci. Minęły jednak trzy pokolenia zanim postawiono w tym miejscu niewielki monument-kaplicę dla uczczenia świętego.

Historia samej budowli jest związana z innym przełomowym wydarzeniem. W 313 roku cesarz Konstantyn Wielki wydaje Edykt Mediolański – kończy się epoka prześladowań chrześcijan, zyskują oni wolność wyznania. W dalszej kolejności cesarz Konstantyn i papież Sylwester I postanawiają wznieść na grobie Piotra największą bazylikę świata zachodniego. Przez tysiąc dwieście lat istnienia Bazylika Konstantyńska, wzbogacana w kolejnych epokach licznymi dziełami sztuki, stanowiła cel pielgrzymek dla całego chrześcijańskiego świata.

Misjonarz na Post

czyli ogólnopolska akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście.

Na świecie pracuje obecnie 2048 polskich misjonarzy. To nieco więcej niż w ubiegłym roku, dlatego tym bardziej potrzebne jest duchowe wsparcie poprzez post, modlitwę, ofiarowanie cierpienia lub inne dobre postanowienia.

aktualn 2018 misjonarz.na.Post

Wszystko co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji, to wypełnić krótki formularz poniżej, który wymaga jedynie naszego imienia, nazwiska i adresu e-mailowego, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego misjonarza lub misjonarki.

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Projekt „Misjonarz na Post” wspierają medialnie media katolickie takie jak Opoka, deon.pl, Radio Maryja, Tygodnik Idziemy, profeto.pl, Misje Salezjańskie, Radio Niepokalanów, Franciszkański Sekretariat Misyjny, Miesięcznik Misjonarz i inne środowiska katolickie.

TO JUŻ 5. EDYCJA AKCJI – DOŁĄCZ DO NAS! Jak to zrobić? kogo wesprzeć? - kliknij i dowiedz się więcej

Tweet papieża Franciszka

Katolicka Agencja Informacyjna